КОЗАЦЬКА СПАДЩИНА КОНОТОПА

Неоціненнимподарунком для працівників та читачів міської бібліотеки ім. С. І. Пономарьова Конотопської міської ради стали книги благодійного фонду «Спадок Гетьманщини», засновником якого є наш земляк, почесний громадянин Конотопа, меценат Євген Сур.

Це книга «Ревізії Конотопської сотні 30 – 40-х рр. XVIII ст.», в якій вперше опубліковано тексти унікальних пам’яток з історії України першої половини 18 ст. - ревізії Конотопської сотні Ніжинського полку 1732, 1736, 1737, 1738, 1745 та 1747 років. Вони дають нам нову інформацію про чисельність козацького та посполитого (міщан й селян) населення, адміністративний устрій, соціальну ієрархію та економічний уклад громад Конотопщини, наявність церков, освітніх та медичних закладів. Зокрема, у 1747 році тут діяло 15 шкіл та 10 шпиталів. Крім традиційних занять – вирощування пшениці та розведення великої рогатої худоби, активно розвивається ремісництво. У ревізії 1745 року з’являється нова графа з інформацією про рід занять мешканців міста – ковалі, шевці, теслі, кравці, кушніри тощо.

Упорядник книги, чернігівський історик-генеалог Олександр Тригуб здійснив величезну роботу із пошуку, вивчення та підготовки до друку безцінних стародавніх документів.Видання не лише вводить до наукового обігу ревізії Конотопської сотні 30–40-х років XVIII століття, а й започатковує окрему серію видань «Спадок Гетьманщини. Конотопщина козацька». Це цілий комплекс першоджерел з історії Конотопщини доби Гетьманщини, які раніше не публікувалися. Всього анонсовано чотири томи у дванадцяти книгах.

Друга книга із серії «Спадок Гетьманщини. Конотопщина козацька» «Місто Конотоп у матеріалах Генерального опису Лівобережної України 1765 – 1769 років. Книга 1. Козацька старшина та духовенство» та музей «Спадок Гетьманщини. Місце пам’яті Конотопа» містить близько 500 документів з Генерального опису, що стосуються козацької старшини та духовенства Конотопа. Багато конотопців зможуть знайти тут своїх предків або предків своїх друзів чи сусідів, довідатися, яким майном вони володіли, які уряди займали, які привілеї від яких правителів отримували. Зорієнтуватися допоможуть алфавітні покажчики імен і топонімів. Також інформативною є передмова, написана упорядником книги чернігівським істориком Олександром Тригубом, у якій подані короткі довідки про найвпливовіші роди конотопської шляхти та духовенства.

Унікальне видання «Конотопська абетка» знайомить маленького читача з рідним краєм, його традиціями та героями. Своєрідність книги полягає в тому, що всі слова в ній за алфавітом розкривають історію саме нашого, Конотопського краю. Того, де водяться зубри та їздять трамваї, де відбулася славетна Конотопська битва та багато інших речей, про які завжди цікаво знати допитливій малечі. І все це у дуже простій, доступній для дитячого сприйняття, віршованій формі.

Робота над дитячою книгою тривала майже рік. Вірші для книжки створила чудова дитяча поетеса Людмила Горова. Вона - дружина нашого славетного земляка, журналіста та письменника Руслана Горового. Саме він надихав її на неймовірно вдалі поетичні рядки про Конотоп, згадуючи та розповідаючи про своє дитинство та давню, оповиту легендами, історію. Ілюстрації до абетки створив відомий плакатист України Нікіта Тітов.

Книга Юрія Тиса «Конотоп» висвітлює події часів гетьманства Івана Виговського, зокрема напередодні та під час Конотопської битви влітку 1659 року, в якій українсько-козацьке військо вщент розгромило 100-тисячну російську армію. Битва ввійшла в історію як одна з найславетніших перемог українського козацтва.

Колектив бібліотеки висловлює щиру вдячність благодійному фонду «Спадок Гетьманщини» за подаровані книги. Впевнені - книги стануть важливою частинкою фонду нашої бібліотеки і обов’язково знайдуть свого читача.

Нові книги всі бажаючі можуть знайти у нашій бібліотеці.

Ласкаво просимо!

/Files/images/382539349_1450367212361621_7988402761770701899_n.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 10

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Фотогалерея

Демонстраційний сайт бібліотеки

вулиця, номер будинку,
поштовий індекс, область, місто,
країна

Дата останньої зміни 17 Квітня 2024

Цей сайт безкоштовний!